DLACZEGO AKURAT DRZEWA INTERESUJĄ NAUKOWCÓW?

Wiosna to doskonały moment, aby podczas rodzinnego spaceru, weekendowej wycieczki czy nawet w drodze z domu do pracy czy szkoły poświęcić chwilę na obserwacje otaczającego nas świata. Organizatorzy kampanii zachęcają, aby w tym szczególnym czasie – gdy cała przyroda rozkwita – ze szczególną uwagą przyjrzeć się drzewom.

Drzewa pomagają oczyszczać powietrze, zatrzymywać wodę deszczową, działają jak ekologiczne klimatyzatory, chłodząc powietrze. Ich obecność przynosi nam wiele korzyści, ale tylko jeśli rośliny są w dobrej kondycji. Dlatego warto je uważnie obserwować, zwracając jednocześnie uwagę na to, co dzieje się w ich otoczeniu – mówi dr Monika Szewczyk, geobotaniczka z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Kondycja drzew oraz ich podstawowe parametry, takie jak wysokość czy obwód, mogą świadczyć o warunkach, w jakich drzewo się rozwija – czy ma odpowiednio dużo miejsca na rozwój korzeni, dobry dostęp do wody i światła i czy nie ma w środowisku szkodliwych substancji, negatywnie wpływających na rozwój i funkcjonowanie roślin. Z kolei dla naukowców badających zmiany klimatyczne – m.in. ekspertów NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej rządu Stanów Zjednoczonych) – niezwykle istotna jest zdolność drzew do pochłaniania dwutlenku węgla. Dzięki kompleksowym danym o wysokości drzew zbieranym przez wolontariuszy, naukowcy tworzą bardziej precyzyjne modele, pozwalające oszacować, jak duży jest przyrost – lub utrata – biomasy, a co za tym idzie, jak dużo węgla znika z atmosfery lub jest do niej uwalniane.

Biorąc udział w kampanii i obserwując drzewa oraz otoczenie, w którym rosną, wnosić swój wkład w badania nad klimatem naszej planety!

Posłuchaj naukowców, wyjaśniających dlaczego badają drzewa.

 

 

Cel 1.Cel 2.Cel 3.Cel 4.Cel 5.Cel 6.Cel 7.Cel 8.Cel 9.Cel 10.Cel 11.Cel 12.Cel 13.Cel 14.Cel 15.Cel 16.Cel 17.
Kontakt: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, +48 (22) 840 66 64, www.gridw.pl, edukacja@gridw.pl