Gotowy na wyzwania? Przyłącz się do Obserwatorów GLOBE uczestniczących w międzynarodowej kampanii Zostań obserwatorem drzew.

Wiosna to doskonały moment, aby podczas rodzinnego spaceru, weekendowej wycieczki czy nawet w drodze z domu do pracy czy szkoły poświęcić chwilę na obserwacje otaczającego nas świata. Organizatorzy kampanii zachęcają, aby w tym szczególnym czasie – gdy cała przyroda rozkwita – ze szczególną uwagą przyjrzeć się drzewom. Biorąc udział w kampanii i obserwując drzewa oraz otoczenie, w którym rosną, wnosisz swój wkład w badania nad klimatem naszej planety (dowiedz się więcej)!

Pobierz specjalną aplikację mobilną GLOBE Observer (dostępną w App Store oraz Google Play), załóż konto i ruszaj w teren! Nieważne, ile masz lat – zacznij już dziś! Aplikacja pełni funkcję elektronicznego przewodnika, który krok po kroku prowadzi przez poszczególne etapy obserwacji, m.in. pokazuje, jak zmierzyć wysokość drzew, oraz uczy rozpoznawania i klasyfikowania otoczenia, w którym rośnie dane drzewo.

Start kampanii już 22 kwietnia 2022 r., w Dzień Ziemi, a finał – 22 maja 2022 r., czyli w Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności. W tym samym czasie dane będą zbierane przez mieszkańców ponad 120 krajów na świecie, w których realizowany jest Program GLOBE (ang. Global Learning and Observations to Benefit the Environment) – międzynarodowy program edukacyjno-badawczy, w ramach którego młodzież, nauczyciele, naukowcy oraz członkowie lokalnych społeczności współpracują, aby lepiej poznać i zrozumieć procesy zachodzące w środowisku. Równolegle do badań naziemnych, prowadzonych przez uczestników kampanii na całym świecie, dane będą zbierać krążące nad Ziemią satelity. To umożliwi kompleksową analizę i porównanie obustronnych wyników obserwacji.

Do udziału w kampanii zapraszamy w szczególności dzieci i młodzież. Na polskich młodych obserwatorów – uczniów szkół wszystkich poziomów, którzy wezmą udział w konkursie organizowanym w ramach akcji – czekają specjalne nagrody: warsztaty online poprowadzone przez naukowców z NASA! Zadanie konkursowe polega na zebraniu szkolnego zespołu obserwatorów, który za pomocą aplikacji mobilnej GLOBE Observer pozyska dane o drzewach, zlokalizowanych w okolicy szkoły lub na innym terenie wybranym przez uczestników, oraz o otoczeniu, w jakim rosną, a następnie przedstawi te informacje w formie elektronicznego plakatu. W opowieści o zielonych przyjaciołach warto również uwzględnić informacje o korzyściach, jakie przynosi obecność badanych drzew w przestrzeni, oraz ewentualnych czynnikach im zagrażających.

 

Zapraszamy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
szkoły
, które chcą zaangażować do konkursu grono swoich nauczycieli i uczniów,
organizacje i firmy, które chcą przyłączyć się do Kampanii i zaprosić do udziału swoich pracowników.

 


logo GRID logo Programu GLOBE

Inicjatorem kampanii jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, ośrodek realizujący w Polsce misję Programu ds. Środowiska ONZ, a od 1997 roku wdrażający Program GLOBE w Polsce. Międzynarodowym koordynatorem akcji jest Biuro Generalne Programu GLOBE.

Kampania jest realizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca) pod hasłem #OnlyOneEarth oraz 50-lecia Programu ds. Środowiska ONZ, o którego utworzeniu zadecydowano podczas Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku.

Cel 1.Cel 2.Cel 3.Cel 4.Cel 5.Cel 6.Cel 7.Cel 8.Cel 9.Cel 10.Cel 11.Cel 12.Cel 13.Cel 14.Cel 15.Cel 16.Cel 17.
Kontakt: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, +48 (22) 840 66 64, www.gridw.pl, edukacja@gridw.pl