POBIERZ APLIKACJĘ GLOBE OBSERVER I ZAŁÓŻ KONTO

Darmowa aplikacja GLOBE Observer jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS.

WYBIERZ DRZEWO, ZMIERZ JEGO PARAMETRY ORAZ SPRAWDŹ, W JAKIM OTOCZENIU ROŚNIE

Obserwacje prowadzi się w kilku prostych krokach. Aplikacja przeprowadzi cię przez wszystkie etapy. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne możesz pominąć.

Na początku aplikacja automatycznie rejestruje dzień oraz godzinę obserwacji, a także prosi o określenie, jakie panują warunki atmosferyczne i jaki jest stan gruntu. Jeśli korzystasz z aplikacji pierwszy raz, zostaniesz również poproszony o podanie swojego wzrostu. Na tej podstawie aplikacja wyliczy średnią długość twojego kroku. Te informacje zostaną wykorzystane do obliczeń.

Następne kroki to już twoje zadanie.

  • Wybierz drzewo, które chcesz zarejestrować. Najlepiej, jeśli jest to pojedyncze drzewo. Jeśli analizujesz grupę drzew, wybierz najwyższe.
  • Przejdź do miejsca, z którego widzieć dobrze podstawę i wierzchołek drzewa. Sprawdź, czy nic nie zagradza ci drogi do drzewa (będziesz musiał do niego podejść).
  • Zmierz za pomocą aplikacji kąt, pod jakim widzisz podstawę i wierzchołek drzewa.
  • Wykonaj zdjęcie drzewa (opcjonalnie).
  • Podejdź do drzewa, licząc kroki (aby oszacować odległość od drzewa).
  • Stań tuż przy drzewie i poczekaj, aż aplikacja określi twoje położenie. Możesz także wpisać dane samodzielnie.
  • Zmierz obwód drzewa (opcjonalnie).

Na podstawie twoich pomiarów aplikacja obliczy wysokość drzewa.

Po wykonaniu pomiaru drzewa, możesz jeszcze określić, w jakim otoczeniu rośnie. Aplikacja przeprowadzi cię przez poszczególne etapy krok po kroku.

Zobacz, jak wykonać obserwacje drzew za pomocą aplikacji.

Szukasz szerszych informacji o tym, dlaczego naukowcy obserwują drzewa? Zajrzyj do zakładki Dowiedz się więcej.

WYŚLIJ ZEBRANE INFORMACJE DO NASA

Dane w aplikacji GLOBE Observer możesz zbierać również, gdy nie masz połączenia z internetem. Pamiętaj jednak o wysłaniu wyników, jak tylko znajdziesz się w zasięgu sieci komórkowej lub podłączysz się do wi-fi.

Wszystkie dane gromadzone w aplikacji trafiają do ogólnodostępnej, otwartej bazy danych, nad którą opiekę sprawują naukowcy z NASA, m.in. weryfikują oni zebrane informacje przed publikacją, a także na co dzień korzystają z zebranych danych w swojej pracy.

ZAPROŚ INNYCH DO WSPÓLNYCH OBSERWACJI

Zebrane przez aplikację GLOBE Observer możesz obejrzeć na interaktywnej mapie. Zobacz, jak duża jest już społeczność Obserwatorów Drzew!

Zaproś do wspólnych obserwacji swoich bliskich, znajomych, koleżanki i kolegów z pracy, swoich uczniów. Załóż własny zespół GLOBE i podaj innym Obserwatorom specjalny kod zespołu, aby mogli do niego dołączyć. Zespół założysz w aplikacji, klikając znaczek ? w prawym, dolnym rogu ekranu.

Jaką wysokość ma najwyższe drzewo w waszej okolicy? Jak dużo drzew uda się wam wspólnie zarejestrować? Jakie najgrubsze drzewo znajdziecie? Połączcie siły i wspólnie działajcie #dlaPlanety.

Jeśli jesteś nauczycielem, zaproś swoich uczniów do udziału w konkursie. Zostańcie Obserwatorami Drzew i wygrajcie warsztaty z ekspertem NASA.

Cel 1.Cel 2.Cel 3.Cel 4.Cel 5.Cel 6.Cel 7.Cel 8.Cel 9.Cel 10.Cel 11.Cel 12.Cel 13.Cel 14.Cel 15.Cel 16.Cel 17.
Kontakt: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, +48 (22) 840 66 64, www.gridw.pl, edukacja@gridw.pl